ogrodzenia kute - pracownia kowalstwa
17 grudnia, 2017 Ogrodzenia kute Brak komentarzy

W dzisiejszych czasach każdego dnia stajemy przed dylematami. Z każdej strony oferowane są nam przeróżne możliwości. Tak samo jest w przypadku wyboru ogrodzeń. Ludzie decydują się na nie, ponieważ chcą zapewnić sobie trochę prywatności. Robią to także ze względów bezpieczeństwa, aby np. ich pies mógł swobodnie biegać po posesji. Ogrodzenie zapewnia również izolację od hałasu i wszelkich zanieczyszczeń ulicy. Na które z nich się zdecydować?  Oto cztery różne możliwości, o których warto dowiedzieć się kilka słów.

Pierwszy typ to płoty drewniane. Mogą być one wykonane m.in. z gotowych przęseł. Inną możliwością ogrodzenia są drewniane panele, chociaż te częściej wykorzystywane są, aby wydzielić sobie pewną część podwórka, tworząc kącik, który mógłby w pewnym sensie zastąpić altanę. Trzecią opcją są zbite bale i deski, na które chętniej decydują się właściciele działek znajdujących się w pobliżu lasu. Warto podkreślić, że drewniane płoty mają najmniejszą trwałość, natomiast wymagają dużo pracy, aby cały czas wyglądały schludnie i estetycznie.

Kolejnym typem, o którym należy wspomnieć są gabiony- czyli elementy w kształcie prostopadłościanu, które najczęściej mają formę kosza wykonanego z drutu ocynkowanego. Kosze te wypełnia się zwykle żwirem lub kamieniami.  Gabiony są z pewnością oryginalne. Istnieją różne formy tego ogrodzenia, natomiast my możemy zdecydować się na wypełnienie ich wybranymi materiałami. Są jednak stosunkowo drogie, a ich montaż ze względu na wagę i rozmiary nie należy do najłatwiejszych.

Trzecim już typem ogrodzeń są po prostu mury, które wykonuje się m.in. z cegieł, kamienia, czy też bloczków betonowych. Jeżeli chodzi o kamienie do najtrwalszych zalicza się przede wszystkim granit, kwarcyt, bazalt i porfir.

Ostatnim typem są ogrodzenia kute – metalowe. Po pierwsze, pod pojęciem tym kryje się zrolowana siatka. Jest ona stosunkowo niedroga i najczęściej występuje w postaci plecionej. Po drugie, są to także panele z siatki, czyli cienkich prętów, które są co prawda droższe, ale również stabilniejsze. Po trzecie, ogrodzenia metalowe to również wyroby ręcznie kute ze stali. Warto skupić na nich swoją uwagę, ponieważ charakteryzują się one solidnością i trwałością. Każdy chce posiadać coś wyjątkowego i nietuzinkowego. Dlatego też przy wyborze odpowiedniego ogrodzenia warto postawić właśnie na niepowtarzalność. Zwolennikom dobrej jakości i niebanalnych przedmiotów z pewnością przypadnie do gustu ta opcja, ponieważ praca kowala zadowala nawet najbardziej wymagających klientów. Ręczne wykonanie i precyzja sprawiają, że wyroby, które wychodzą spod ręki kowala są prawdziwymi perełkami. Atutem jest również to, że dostosowuje on swoją pracę, do indywidualnych potrzeb klienta.

Pamiętajmy zatem, że jesteśmy kowalami własnego losu. Powinniśmy podjąć decyzję, która przyniesie zadowolenie i satysfakcję. Nowe ogrodzenie ma nam posłużyć na długie lata. Warto więc wybrać takie, które nada całej posesji charakteru i uroku.

Written by Marek Matuszek