Mogłoby się wydawać, iż wybór odpowiedniej bramy wjazdowej jest bardzo prosty- decydujemy się na tę, która po prostu nam się podoba. Jednak w praktyce nie do końca tak to wygląda. Oprócz upodobań klienta, większe znaczenie ma kształt naszej działki. Ponadto należy pamiętać, iż o rodzaju bramy należy myśleć jeszcze na etapie projektowania.

Pierwszą, najistotniejszą kwestią, którą należy poruszyć jest bezpieczny wjazd na posesję. Według przepisów jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 2,4 metra. Jednak, żeby codzienne użytkowanie było komfortowe, warto zdecydować się chociażby na optymalną  szerokość 3 metrów. Ponadto nasz wybór nie powinien mieć także negatywnych konsekwencji dla ruchu drogowego.

Jak zatem dostosować bramę wjazdową do naszej działki? W sytuacji, gdy obszar podwórka jest głęboki, ale wąski, strzałem w dziesiątkę okazać się może brama rozwieralna. Może być ona zarówno jedno, jak i dwuskrzydłowa. Jedną z głównych zalet bramy rozwieralnej jest  możliwość cofnięcia jej w głąb działki. Zanim się na nią zdecydujemy, należy sprawdzić, czy samochód znajdujący się na podjeździe nie utrudni jej otwierania.

Innym rodzajem bram, o których należy wspomnieć są tzw. bramy przesuwne. Sprawdzą się one idealnie, gdy działka jest szeroka, natomiast dystans pomiędzy budynkiem a wjazdem niezbyt duży. Szerokość bram przesuwnych zależy od upodobań klienta. Może wynosić ona nawet 12 metrów. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzić, czy ogrodzenie ma odpowiednią długość tak, aby skrzydło z przeciwciężarem mogło się za nim swobodnie schować.

Przy wyborze bramy wjazdowej, warto zwrócić również uwagę na system jej otwierania. Możemy pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach i otwierać ją własnoręcznie. Istnieją również nowe technologie, zapewniające większy komfort. Bramy mogą otwierać się same z małą pomocą jednego przycisku na pilocie.

Omawianie wyglądu konstrukcji  nie ma większego sensu, ze względu na to, iż każdy ma inny gust. Coś, co dla kogoś może być ósmym cudem świata, dla innych okazać się może po prostu brzydkie. Mimo tego, wskazane jest zatrzymać się na chwilę przy temacie jakości bramy. Istnieją jej różne rodzaje m.in. drewniana czy też wyprodukowana w fabryce.

Nie mniej jednak wydaje się, iż najsolidniejszymi bramami, są te wykute przez kowala – bramy kute. Trwałe, ozdobne bramy kute gwarantują najczęściej najwyższy poziom wykonania.

Reasumując, należy opierać się nie tylko na gustach, ale brać pod uwagę także rozmiar działki, system otwierania, a przede wszystkim wytrzymałość i solidność konstrukcji. Brama wjazdowa powinna zapewniać nam bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.

Written by Marek Matuszek